Warsztaty w bibliotece

08.02.24r.

Korzystając z zaproszenia Pani Doroty Owczarczak – Dyrektora Biblioteki Publicznej w czwartkowe przedpołudnie 08 lutego udaliśmy się na bardzo interesujące warsztaty wyrabiania świec.

Każdy mieszkaniec otrzymał szklany słoiczek, który przy użyciu takich dodatków jak suszone pomarańcze, morski piasek, anyżek, sól morska, kawa można było własnoręcznie ozdobić i uzupełnić knotem, po to, aby wlać rozpuszczony wosk żelowy zabarwiony barwnikiem i różnymi olejkami zapachowymi, dominowały takie zapachy jak wanilia, piernik, czekolada. Efektem końcowym była dekoracja słoiczka, przewiązanie go ozdobną tasiemką i dołączenie bilecika, na którym można było wpisać imię osoby, której chcielibyśmy takie własnoręcznie wykonane dzieło sprezentować.

To jednak nie wszystkie atrakcje przygotowane dla mieszkańców. Pani Paulina przeczytała nam “Opowieść o Stanisławie Czerniku” – patronie biblioteki. Była to niezwykła opowieść przedstawiona poprzez magiczny drewniany teatr kamishibai. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynię na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych. Kamishibai – Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji, pobudza wyobraźnię, skupia uwagę widza nie tylko na czytanym słowie, ale głównie na bogato ilustrowanej historii.

Mieszkańcy zostali także oprowadzeni po całej książnicy. Po warsztatowej uczcie poszliśmy na obiad do naleśnikarni Tabu, gdzie przy zimowej herbatce i naleśnikach z kurczakiem spędziliśmy miło czas.