Finał akcji “Święty Mikołaj dla seniora”

19.12.23r.

“Święty Mikołaj dla seniora” to bardzo szlachetna akcja, której organizatorem jest Fundacja “Święty Mikołaj dla Seniora”. Nasz Dom uczestniczył w niej po raz drugi. Akcja skierowana jest do podopiecznych domów pomocy społecznej. Chorzy, samotni, często zapomniani przez rodziny spędzają swoje życie w domach pomocy. Fundacja Święty Mikołaj dla Seniora chce przywrócić im prawdziwą magię świąt, zachęcając podopiecznych do pisania listów do Świętego Mikołaja ze swoimi potrzebami i marzeniami. Już w październiku nasi mieszkańcy na ozdobnych kartkach papieru pod okiem terapeutów napisali listy z prośbą i marzeniem….Jeśli mieszkaniec nie potrafił tego zrobić samodzielnie, w jego imieniu zrobiła to koleżanka lub kolega. Fundacja umieszcza takie listy na swojej stronie a darczyńcy wybierają list danego mieszkańca i przygotowują dla niego prezent. Listy pisane przez mieszkańców są bardzo szczere i wzruszające. Wyrażają nie tylko pragnienia i potrzeby najczęściej materialne, ale przedstawiają także sytuację życiową, w jakiej znajduje się podopieczny: niektórzy z nich mieszkają tu kilkadziesiąt lat, inni dźwigają brzemię niepełnosprawności, jeszcze inni, mimo, że mają rodziny – nie są przez nikogo odwiedzani. Listy ciepłe, pełne wzruszeń – chwytały odbiorców za serce. Listy były anonimowe, po jego napisaniu każdej osobie został nadany kod, zrobiono również zdjęcia, które zostały opublikowane na specjalnie utworzonym na potrzeby akcji mailu, przydzielono nam także koordynatora – Panią Joanna Hoffa Kałka. Kolejny krok to już oczekiwanie na paczki, które sukcesywnie były przysyłane lub przywożone do dps-u przez darczyńców.

Dzisiejszy dzień był finałem tej akcji, dziś zostały wręczone paczki mieszkańcom i dziś spełniły się ich marzenia. Jeśli ktoś nie wierzył w Mikołaja – dziś w ten magiczny dzień – z pewnością w niego uwierzył.

Jesteśmy niezmiernie wzruszeni i wdzięczni, że mogliśmy uczestniczyć w tak wyjątkowym projekcie, dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uszczęśliwienia naszych mieszkańców, doceniamy ich zaangażowanie, bezinteresowność i wielkie serce.

Dodatkową niespodziankę sprawiła naszym mieszkańcom koordynator akcji Pani Joanna Hoffa Kałka, która jest nauczycielem w szkole podstawowej w Jarocinie. Dodatkowo zorganizowała ona wśród swoich uczniów zbiórkę artykułów biurowych, środków kosmetycznych, słodyczy i wielu innych przydatnych artykułów. Oczywiście zostały one osobiście przywiezione przez Panią Joannę i jej męża do naszego Domu. Bardzo dziękujemy uczniom, Pani Joannie i wszystkim, którzy się w jakikolwiek sposób do realizacji tego zadania przyczynili. Wspaniała i szlachetna inicjatywa.

Opracowała: Mariola Maciejewska